مجموعه کتاب های آموزش HTML

HTML چیست ؟

HTML مخفف Hyper Text Markup Language و به معنای « زبان نشانه‌گذاری ابرمتن » می باشد .

اچ‌تی‌ام‌ال، فونداسیون  وب است؛ یک زبان رایانه‌ای که برای ویرایش قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می‌شود.

دستورالعملهای این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، به وسیلهٔ آنها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای
مرورگرهای وِب، توصیف می‌شود. هر یک از برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسبهایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت‌ و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند (Link) به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌اند.

یک سند اچ‌تی‌ام‌ال، یک پرونده مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند htm یا html نامگذاری شده و محتویات آن از برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال تشکیل می‌شود.

مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال هستند، تک‌تک آنها را از داخل سند اچ‌تی‌ام‌ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند. اچ‌تی‌ام‌ال یک زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمندکردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک نوشتار – نظیر عناوین، تصاویر، فهرستها، بندها و جداول – به کار می‌رود.

از سوی دیگر، اچ‌تی‌ام‌ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا تنظیم ظاهر صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوریهای دیگری چون شیوه‌نامه‌های آبشاری (CSS) است. در واقع امروزه از HTML برای ایجاد شالوده و ساختار کلی صفحه وب ایتفاده می شود و وظیفه زیباسازی و صفحه آرایی بر عهده CSS است .

گفتنی است اچ‌تی‌ام‌ال شکلی از زبان دیگری بنام اس.جی.ام.ال است و « کنسرسیوم وب جهان گستر » آنرا به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده است

 

برای مشاهده دیگر آموزش ها کلیک کنید

به زبان ساده تر :

اچ تی ام ال (HTML) مخفف Hyper Text Markup Language است به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است.

Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب است و کلیه کدهای صفحه اعم از فرانت و بک اند یک سایت در نهایت به کدهای HTML تبدیل میشوند. و بوسیله مرورگر به کاربر نشان داده میشود.

 

دانلود کتاب آموزش html:

این فایلی که براتون قرار میدم شامل ۱۱ کتاب pdf فارسی آموزشی برای HTML هستش.

یادش بخیر چندین سال پیش از اینا استفاده میکردم برای شروع برنامه نویسی وب.

این کتاب ها از سایت های مختلف دانلود شده اند و به نوعی گلچین شده اند،

برای کسانیکه علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی هستند خیلی مفید هست و برای شروع خیلی خوبه.

آموزش ها از آموزش مقدماتی HTML هست تا آموزش های حرفه ای برنامه نویسی با HTML5 .


به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط

   دیدگاه ها

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *